Zabezpečení auta

Proč a jak si zabezpečit vozidlo?

Proč ?

Na tuto otázku si asi dokáže odpovědět většina z nás sama, určitě není příjemným překvapením marně hledat své zaparkované auto, navíc v kombinaci s havarijním pojištěním se část či celá investice do zabezpečení vrátí formou slevy na pojistném.

Druhá otázka už je trochu složitější, jaké zabezpečení či kombinaci zvolit?

Měli bychom se rozhodovat dle ceny, stáří a značky vozu a je vhodné již při vybírání auta počítat s investicí do zabezpečení v řádu alespoň několika procent jeho ceny. Kupujeme-li vozidlo za 300.000, do 3% jeho ceny (9000Kč) si můžeme pořídit např. kombinaci mechanického zabezpečení s pískováním skel. Sleva na havarijním pojištění bude v tomto případě cca 10% a za pár let provozu můžeme mít náklady na zabezpečení zpět. U vozidla dražšího a luxusnějšího se pravděpodobně budeme porozhlížet po zabezpečení satelitním, naopak, pokud budeme kupovat starší vůz za 100.000Kč, pravděpodobně zvolíme pískování skel, které při své nízké ceně vykazuje vysokou účinnost. V podstatě se dá říci, že se při svém odrazujícím účinku hodí pro jakékoli vozidlo, u těch dražších samozřejmě nejlépe v kombinaci s dalším typem.

Jaké typy zabezpečení jsou nejznámější a nejvyužívanější a na koho se obrátit?

 1. Identifikační systémy

  Jedná se o neodstranitelné označování vozidel speciálními prostředky, které buď viditelně, nebo skrytě označují vozidlo nebo části automobilu a tím znemožňují změnu identity vozidla a jeho další prodej. Mezi identifikační systémy patří například neodstranitelné značení skel (tzv. pískování), u kterého se na skla automobilu vyznačí VIN kód vozidla nebo speciální alfanumerický kód. Dalším identifikačním systémem jsou unikátní mikrotečky, kterými se značí nosné díly karoserie vozidla. Tyto systémy patří mezi vysoce účinné a zároveň finančně nenáročné prostředky, které chrání vozidlo před odcizením.                                                                                       

  Doporučení:
  Značení oken 

 2. Vyhledávací systémy

  Zde se jedná již o tzv. pokrádežové systémy zaručující zvýšení objasněnosti krádeží, případné zadržení pachatele a hlavně nalezení odcizeného vozidla. Jedná se o vyhledávací, monitorovací a lokalizační systémy odcizených vozidel. Tyto systémy umožňují v okamžiku spáchání útoku na vozidlo přenos informace v reálném čase případně určení směru pohybu a konkrétního místa, kde se vozidlo pohybuje nebo stojí. Tím vytvářejí dobré výchozí podmínky pro rychlé zadržení pachatele a zajištění vozidla.

  Doporučení:
  Satelitní zabezpečení vozidla

 3. Elektronické zábranné prostředky

  Další možností zabezpečení a ochrany vozidla je instalace imobilizérů a autoalarmů. Imobilizér je zařízení, které blokuje možnost neoprávněného nastartování vozidla. Elektronické autoalarmy jsou aktivním zabezpečovacím zařízením a slouží ke střežení narušení vozu nebo manipulaci s ním. V případě napadení vozidla odrazují zloděje pomocí sirény a upozorní okolí vozu na narušení. Kromě signalizace sirény může být použit i přenos poplachové informace na mobilní telefon uživatele vozu.

  Autoalarmy jsou vhodným doplňkem pro kombinaci s např. mechanickým zabezpečením, jelikož aktivně upozorňují okolí vozu na neoprávněnou manipulaci. Na rozdíl od imobilizérů jsou aktivním zabezpečovacím zařízením. Autoalarm se skládá z těchto dílů:

  • Řídící jednotka – slouží k vyhodnocení signálů z jednotlivých detektorů a v případě, že signál vyhodnotí jako poplachový, dochází k akustickému a optickému poplachu. Může být vybavena i komunikátorem pro vzdálený přenos informací.
  • Detektory – slouží k snímání podnětů, které by mohly být vyhodnoceny jako napadení vozidla. Mohou doplnit základní funkce střežení vniknutí do vozidla dveřmi, kapotou, kufrem o např. střežení vnitřního prostoru nebo manipulaci s vozidlem i pokus o krádež kol.
  • Siréna – slouží k akustické signalizaci v případě poplachu. Upozorní okolí vozu na neoprávněnou manipulaci a odrazuje zloděje od „práce“, při které je na něj upozorňováno.

  Kvalitní autoalarmy mají zpravidla integrovaný imobilizér. Autoalarmy pro základní zabezpečení zajišťují lokální signalizaci. Autoalarmy vyšších kategorií obsahují komunikátory pro přenos poplachové zprávy k uživateli. Nejčastěji se k tomuto využívá komunikace na mobilní telefon, který je běžnou součástí našeho života. Výhodou telefonu je i zpětná komunikace s vozidlem například pro ověření stavu uzamčení vozidla nebo blokování vozidla proti zneužití. Kvalitní autoalarmy s GSM komunikací jsou vybaveny GPS přijímačem pro přesné určení polohy vozidla. To lze využít samozřejmě při poplachu, ale také při kontrole zaměstnanců, kde se právě nachází.

  Imobilizér je zařízení, které pasivním způsobem blokuje možnost neoprávněného nastartování vozidla. Imobilizér, podle typu, přerušuje důležité elektrické a palivové obvody vozu. V zemích Evropské unie jsou imobilizéry povinnou výbavou u nově vyráběných vozů. Každopádně rozšíření sériového a doplňkového imobilizéru v kombinaci s autoalarmem je výrazným zvýšením ochrany vozidla.

  Doporučení:
  www.jablotron.cz

 4. Mechanické zábranné prostředky

  Základním stupněm ochrany vozidla je instalace mechanických zábranných prostředků, které mají za úkol především výrazně prodloužit dobu nutnou k odcizení vozidla a tím toto znemožnit. Pro řidiče je jejich obsluha jednoduchá a rychlá. Nejúčinnější z této skupiny je mechanické uzamykání systému řazení vozidla. Skutečně účinnou ochranu vozu zajišťují pouze zařízení pevně spojená s karoserií vozu, případně kombinující současné blokování řazení a blokování otevírání kapoty motoru.

  Doporučení:
  www.defend.cz
  www.construct.cz

 


Pomozte nám s hodnocením

Doplňte hodnocení či komentáře k bazarům, se kterými máte osobní zkušenost  !

více

Chtějte znát historii vozu

Vyžadujte údaje o historii a původu vozu po prodejci!

Díky bezkonkurenční databázi společnosti Cebia je jednou z nejlepších cest předložit zákazníkovi OSVĚDČENÍ Cebia REPORT.

více

AUTOTRACER

Nemáte dostatek informací o původu a historii vozidla, které si chcete koupit? Chcete sami provést alespoň základní kontrolu identifikátorů vozidla?

víceVyber si ten správný autobazar Cebia